W dniu 14 października rozpoczął się 38. Warszawski Festiwal Filmowy. Na imprezie zostanie zaprezentowanych 156 filmów z 57 krajów. Do niedzieli 23 października na widzów czekają emocje, związane ze świętem światowego kina. W tym roku we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Odessie zostanie zorganizowany konkurs kina ukraińskiego.
– Najważniejszym tematem tego roku jest niestety wojna, agresja Rosji na Ukrainę. Wdać ją nie tylko w programie ukraińskim, który w tym roku jest na WFFF bardzo bogaty, ale to się czuje (…). Warszawski Festiwal Filmowy jest jak zwykle taką selekcją tego co się dzieje na świecie. Ja nie przypisuję sobie roli osoby, która zna wszystkie filmy nakręcone we wszystkich przeszło stu krajach na świecie. Mamy ich w programie zaledwie 156 z 57 krajów. To jest jakaś taka grupka wyselekcjonowana z bez mała 5000 zgłoszeń. I tematy są bardzo różnorodne, ale łączy je jedno, że to są filmy o ludziach. Filmy, które opowiadają o ludziach takich jak my, którzy mieszkają często w dalekich, egzotycznych krajach, ale mają dokładnie te same problemy. Także Festiwal pokazuje, jak małym miejscem jest nasza planeta. I chyba wskazuje, że powinniśmy się kochać i przyjaźnić, a nie walczyć ze sobą – powiedział Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
38. edycja imprezy zostanie zorganizowana w dwóch kinach festiwalowych – Multikinie Złote Tarasy (cztery sale kinowe, ul. Złota 59) i Atlanticu (cztery sale kinowe, ul. Chmielna 33) .
Do obejrzenia będzie 156 obrazów z 57 krajów. Filmy zostały wybrane spośród niemal 5 tysięcy zgłoszonych produkcji z całego świata. Podczas Gali Otwarcia został zaprezentowany festiwalowej publiczności film Macieja Kowalskiego „Niebezpieczni dżentelmeni”. Obraz ten opowiada o przedstawicielach zakopiańskiej bohemy, którzy zostali uwikłani w kryminalną intrygę. W rolach głównych wystąpili: Tadeusz Boy-Żeleński (Tomasz Kot), Witkacy (Marcin Dorociński), Joseph Conrad (Andrzej Seweryn) i Bronisław Malinowski (Wojciech Mecwaldowski). W repertuarze tegorocznego warszawskiego święta kina znalazło się 88 filmów pełnometrażowych (w tym 28 dokumentalnych), a także 68 filmów krótkometrażowych.
Poza projekcjami filmów, ważnym elementem Festiwalu są spotkania z twórcami, odbywające się w formule Q&A. Spotkania dadzą możliwość rozmowy z reżyserami, aktorami i producentami. Dodatkowo odbędą się również warsztaty ze sztuki montażu, które poprowadzi Wojtek Włodarski, członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów.
W tym roku WFF wraz z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Odessie organizują konkurs kina ukraińskiego pod nazwą „Odessa-Warszawa: Konkurs Ukraiński”, na którym zostanie pokazanych 11 filmów pełnometrażowych i 7 krótkometrażowych. Filmy uczestniczyły w Konkursie Ukraińskim tegorocznego 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie. Zwycięscy Konkursu zostaną wyłonieni w kategoriach: Najlepszy Ukraiński Film Fabularny i Najlepszy Ukraiński Film Krótkometrażowy. Ponadto w dniach 20 i 21 października zostanie zorganizowany „Dzień Ukraiński”, w czasie którego zaplanowano szereg wydarzeń wspierających Ukrainę.
Od 19 do 22 października w ramach WFF odbędzie się wydarzenie branżowe, targi CentEast 2022. Celem targów jest promowanie kina z Europy Środkowo-Wschodniej na świecie.
Filmy będą prezentowane w następujących sekcjach konkursowych: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs 1-2, Konkurs Wolny Duch, Konkurs Filmów Dokumentalnych, Konkurs Filmów Krótkometrażowych, Pokazy Specjalne – Konkurs Creme de la crème. Filmy przyporządkowano również do następujących sekcji niekonkursowych: Polska Klasyka, Odkrycia, Rodzinny Weekend Filmowy, Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe 2022.
O Warsaw Grand Prix w prestiżowym Konkursie Międzynarodowym zawalczy 15 produkcji filmowych z całego świata, w tym dwie polskie: „Strzępy” Beaty Dzianowicz i „Tata” Anny Maliszewskiej. Do najmłodszej publiczności będzie zaadresowany Rodzinny Weekend Filmowy. Ciekawą propozycją wydaje się być Polska Klasyka (polskie filmy – powyżej 60 minut – starsze niż 10 lat, które stanowiły istotne osiągnięcia polskiej kinematografii).
Tegoroczny Festiwal zamknie projekcja filmu „War pony”. Amerykański dramat w reżyserii Riley Keough i Giny Gammell miał światową premierę 22 maja 2022 r. Na tegorocznym festiwalu w Cannes otrzymał nagrodę dla najlepszego debiutanckiego filmu. Obraz przedstawia przeplatające się historie dwóch chłopaków z plemienia Oglala Lakota, mieszkających w rezerwacie Pine Ridge.
(Plakat 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Foto: materiały prom.)