3 października 2022 r. nastąpiła inauguracja roku akademickiego 2022/2023 w Warszawie, która jest jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce. Na Uniwersytecie Warszawskim uroczysta inauguracja została zorganizowana 3 października w Auli im. Adama Mickiewicza w Auditorium Maximum. Według rankingu szkół wyższych „Perspektywy” 2022 r. w wielu kategoriach warszawskie uczelnie znajdują się na czołowych miejscach.
Rozpoczęcie roku akademickiego 2022/2023 na największej z warszawskich uczelni, Uniwersytecie Warszawskim, odbyło się 3 października o godz. 14.00 w Auli im. Adama Mickiewicza w Auditorium Maximum na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Po czym przemówienie wygłosił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW – To jest taki moment, w którym rektor, z jednej strony może przedstawić w szczególności młodzieży akademickiej, naszym pierwszakom na studiach licencjackich, na studiach magisterskich i na studiach doktorskich, a także na studiach podyplomowych Uniwersytet Warszawski. Ale także naszym gościom przypomnieć, czym jest i jak wygląda Uniwersytet Warszawski i jakie ma cele i jakie ma pragnienia (…) Są Państwo elitarną częścią polskiej młodzieży. Jesteśmy z Was dumni i serdecznie gratulujemy – powiedział rektor UW.
W kolejnym etapie uroczystości w Auditorium Maximum nastąpiła immatrykulacja (od łac. immatriculare „wciągnąć do spisu”), uroczystość przyjęcia nowych studentów na I rok studiów. Studenci i doktoranci, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze rezultaty, złożyli ślubowanie, a następnie otrzymali indeksy od rektora.
Inauguracyjny wykład wygłosiła prof. Maria Siemionow, absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, polska chirurg i chirurg plastyczna, profesor ortopedii, dyrektorka kształcenia mikrochirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago (UIC). W 2008 r. zdobyła światową sławę wykonując pierwszy w Stanach Zjednoczonych udany przeszczep twarzy.
W mieście znajduje się przeszło 80 uczelni wyższych, co sprawia, że kwitnie życie studenckie. Każda Alma Mater oferuje szereg kierunków studiów, dzięki czemu co roku do stolicy przyjeżdża wiele nowych osób z całej Polski. Jak wiadomo życie studenckie nie kończy się wyłącznie na sesjach, kolokwiach i egzaminach, lecz kwitną również inne formy spędzania czasu, chociażby w klubach.
Według rankingu uczelni akademickich Miesięcznika Edukacyjnego „Perspektywy” z 2022 r. liderem jest Uniwersytet Warszawski. Drugie miejsce na podium zajął Uniwersytet Jagielloński, a trzecią pozycję zdobyła kolejna warszawska uczelnia, tj. Politechnika Warszawska. W Rankingu Uczelni Niepublicznych 2022 zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jeśli chodzi o zestawienie według typów uczelni, to w następujących kategoriach zwyciężyły warszawskie uczelnie: uniwersytety – Uniwersytet Warszawski, uczelnie ekonomiczne – Szkoła Główna Handlowa, uczelnie techniczne – Politechnika Warszawska. Natomiast według klasyfikacji dotyczącej grup kryteriów, następujące stołeczne uczelnie zajęły czołowe miejsca: absolwent na rynku pracy – Szkoła Gówna Handlowa, warunki kształcenia – Uniwersytet Warszawski, umiędzynarodowienie – Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie.
(Fot.: Mirosław Każmierczak, materiały prasowe Uniwersytetu Warszawskiego)