Metro już wjechało na Bródno

W dniu 28. września uroczyście otwarto ostatni odcinek drugiej linii warszawskiego metra na wschodnim brzegu Wisły. Nowe stacje, oddane do użytku warszawiakom, noszą nazwy: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Dzięki rozbudowie M2 wrośnie dostępność pasażerów do tego niewątpliwe czystego i szybkiego środka komunikacji zbiorowej.

Budowa metra w Warszawie, która jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast w Europie, stanowi kluczowy element rozwoju komunikacji zbiorowej. Dlatego inwestycja otrzymała również znaczne wsparcie finansowe UE. Obecnie infrastruktura podziemnej kolej składa się z ukończonej pierwszej linii, łączącej miasto na osi północ-południe. Druga nitka podziemnej kolejki jest w trakcie realizacji. W fazie projektowania znajduje się trzecia linia.   

Druga linia metra spina komunikacyjnie miasto stołeczne na osi wschód-zachód. We wrześniu 2014 r. dobiegła końca budowa centralnego odcinka M2, na którym znalazły się stacje: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat-Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy, Dworzec Wileński. Następnie nastąpiła dalsza ekspansja M2 w ramach projektu 3+3 – rozbudowa o trzy stacje na zachód i o trzy stacje na wschód od istniejącego odcinka centralnego. Otwarcie wschodniej części inwestycji (Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy, Trocka) nastąpiło 15. września 2019 r, natomiast części zachodniej (Płocka, Młynów, Księcia Janusza) 4. kwietnia 2020 r. Następnie 30. czerwca 2022 r. zostały udostępnione pasażerom stacje: Ulrychów, Bemowo.  

Kamień węgielny pod budowę ostatniego odcinka strategicznej inwestycji M2 we wschodniej części miasta, tj. na odcinku  Bródno – Targówek, został wmurowany jesienią 2019 r. Tunele zostały wydrążone przez dwie maszyny TBM – Anna i Maria. Utrudnienie na pewnym etapie prac stanowiła sytuacja związana z koronawirusem Sars-CoV-2. W budowie brała udział międzynarodowa obsada, dlatego obostrzenia doprowadziły do problemów z dostępnością pracowników. Poza tym w trakcie prac natrafiano na niewybuchy, a nawet na szczątki prehistorycznych zwierząt. Ostatecznie budowa została sfinalizowana. Wykonawcą tego etapu prac była turecka firma Gulermak, od której zawiadomienie o zakończeniu budowy wpłynęło 24 sierpnia. Od tego czasu trwały procedury związane z odbiorem. 

Uroczystość otwarcia nowego odcinka została zorganizowana na stacji Bródno (największej powierzchniowo stacji metra w Europie), gdzie o godz. 14 miała miejsce konferencja prasowa. Następnie pociąg metra z pasażerami odjechał w kierunku stacji Trocka. Jednakże co najważniejsze,  udostępniono warszawiakom do użytku stacje linii M2: Zacisze – pod ul. Figara w okolicach skrzyżowania z ul. Codzienną, Kondratowicza – w okolicach skrzyżowania ul. Malborskiej i Kondratowicza, a także Bródno – zlokalizowaną przy skrzyżowaniu ulic Kondratowicza i Rembielińskiej.

Na nowych stacjach zamontowano system wspomagania słuchu. Pętle indukcyjne, czyli urządzenia łączące się z aparatami słuchowymi, będą wzmacniały komunikaty nadawane z głośników, dzięki czemu zostaną wyeliminowane zakłócenia, we tym zakresie. Linie prowadzące wspomogą osoby niewidome i słabowidzące. Perony zostały oznakowane „guzkami”. Nowością w warszawskim metrze są dwa ruchome chodniki, które funkcjonują na stacji Kondratowicza, a zostały umieszczone w tunelu pieszym poprowadzonym w kierunku ul. Św. Wincentego. Na ścianach za torami zostały zainstalowane grafiki Piotra Młodożeńca, przedstawiające najbliższe otoczenie stacji. Ponadto stacje mają swoje wiodące kolory. Dla Bródna jest to fiolet i granat, na Kondratowicza dominuje barwa żółta, pomarańczowa i czerwona, a Zacisze jest skąpane w zieleni. Jednocześnie, wraz z otwarciem nowego odcinka, metro wróciło do przedwakacyjnego rozkładu jazdy, z pociągami kursującymi na I linii co 2 min 20 sek., a na drugiej co 2 min 50 sek.